Списание „Филология“ – диалог в откриване на себе си и другите между езици, култури, литератури

Представяне на книга:

Традиционни и съвременни методи на изследване

Book Review: Traditional and Contemporary Research Methods

DOI 10.55206/GTIC1586

 

Радея Гешева

Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Имейл: rgesheva@uni-sofia.bg

За филологическото начало

Историята на списание „Филология“ започва през 1977 г. То е основано като основен инструмент, отразяващ традициите и иновациите в областта на хуманитарните науки. Факултетът по класически и нови филологии (ФКНФ) на СУ „Св. Климент Охридски“ взема решение, че има потребност от подобно издание. Неговата първоначална цел е да отразява нагласите, идеите, темите и проблемите в областта на езикознанието, лите­ра­турознанието, теорията и практиката на превода, културологичните аспекти на филологическите изследвания, измеренията на чуждоезиковото обучение. Днес списание „Филология“ отразява идеята за любовта към словото – и като оръжие, даващо възможност да се дискутира и аргу­ментира, и като средство за представяне и отразяване на историческата, езиковата и литературната традиция. Подобно на първото българско списание „Любословие“ – издавано от 1842 г. до 1846 г. от Константин Фотинов и неговия наследник в областта на периодичния печат – „Филология“ – привлича много книжовници, обговарящи въпросите, свързани с езика, литературата, комуникациите, предизвикателствата пред обучението в синхронен и диахронен план – преди и днес в ХХI век.

Профил на списание „Филология“

Списанието се публикува на хартиен носител от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. От 2017 г. до днес броевете му се дигитализират и са налични и достъпни безплатно и онлайн. Понастоящем списанието излиза два пъти годишно. Сред езиците, на които авторите мо­гат да публикуват, са английски, немски, френски, италиански, испански, пор­тугалски, български и руски език. След изпращането на ръкописите ав­торите им очакват анонимното мнение на двама независими рецензенти.

Главен редактор на списанието е удостоената с почетния знак на „Св. Климент Охридски“ синя лента проф. д-р Мадлен Данова. Тя е заместник-декан по учебната дейност на ФКНФ в периода 2007–2011 г. От 2015 г. до 2023 г. е декан на Факултета по класически и нови филологии. В момента проф. д-р Данова е заместник-ректор учебна дейност ОКС „бакалавър“ и „магистър“ и ОНС „доктор“ на СУ „Св. Климент Охридски“. В състава на редколегията на списание „Филология“ влизат утвърдени преподаватели от ФКНФ, сред които са проф. д-р Александра Багашева – катедра „Анг­ли­цистика и американистика“, проф. дн Анастас Герджиков – катедра „Кла­си­ческа филология“, проф. д-р Гергана Петкова – катедра „Японистика“, проф. д-р Детелина Мец – катедра „Германистика и скандинавистика“, проф. д-р Милена Попова – катедра „Испанистика“, проф. дн Яна Андре­ева – катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“, доц. д-р Марга­рита Руски – катедра „Романистика“, доц. д-р Галина Аврамова – катедра „Англицистика и американистика“. В екипа на периодичното издание е бил и проф. д-р Александър Федотов – катедра „Кореистика“. В редакционната колегия участват и представители от други звена на университета, които са свързани с ФКНФ. Сред тях може да се открои директорът на Департамента за информация и усъвършенстване на учители, който е бил ръководител на катедра „Методика на чуждоезиковото обучение“ – проф. дн Димитър Веселинов. Днес част от постоянния екип на списанието са и колеги от други световноизвестни и утвърдени институции. Сред тях могат да бъдат посочени проф. Ана Паула Коутиньо Мендеш – Португалия, проф. Барбара Хлибовицка-Вегларш – Университет „Мария Склодовска-Кюри“ – Полша, проф. Венсан Ренер – Франция, проф. Георг Шупенер – Чехия, проф. Корнелия Танчева – Университет Питсбърг и Университет Корнел – САЩ, проф. Майкъл Байръм – Университет „Дърам“, Великобритания, проф. Марио Брдар – Университет „Йосип Юрай Щросмайер“, Осиек – Хърватия, проф. Ник Норууд – Университет „Кълъмбъс“, САЩ, проф. Райнер Дор­мелс – Виенски университет, Австрия. Научният секретар проф. д-р Миле­на Йорданова подпомага главния редактор и редколегията в прилагане на по­литиките и стратегиите за научноизследователската и проектната дей­ност, както и при управлението на качеството на изданието. Редактор е гл. ас. Ве­селина Стоянова от катедра „Германистика и скандинавистика“, пред­пе­чатът се подготвя от Иво Ников, преводач е гл. ас. д-р Александър Костов от катедра „Африканистика“, а технически сътрудник е админист­ра­тивният секретар на ФКНФ Лидия Христова.

За рубриките

Списание „Филология“ съдържа няколко рубрики: „Литература и култура“, „Езикознание“, „Чуждоезиково обучение“, „Рецензии“, „Хроника“. Последната категория представя новости, свързани с отбелязване на годишнини на катедрите и специалностите на ФКНФ, научни конференции, мероприятия, чествания на световни дни на езиците и други събития, които имат отношение към научния и културния живот на факултета, неговите пре­подаватели, служители, възпитаници и колеги от други звена на СУ „Св. Климент Охридски“ или висши училища в страната и чужбина, в които преподават и провеждат изследователската си дейност партньорите на издание­то.

По този начин списание „Филология“ представя различни ракурси на филологическата дейност. От една страна, желанието да бъде трибуна на хуманитаристиката, където може свободно да се проведе дебат за смисъла и ролята на преподавателите, писателите, поетите и въобще на интелектуалците в наши дни. Това е изключително важно именно днес, когато човечеството е изправено пред редица неизвестни, породени от развитието на изкуствения интелект. Списанието продължава да очертава много ясно периметъра на значението и днес, 77 години след публикуването на първия му брой. 70-те години на XIX век в България се различават от 20-те години на ХХ век осезаемо. Акцентът, който списание „Филология“ поставя, не се про­меня. Ролята на хуманитариста и хуманитаристиката продължават да бъдат анализирани и днес.

Новостите от последните години: онлайн присъствие в дигиталното пространство

Научното списание на ФКНФ – „Филология“ –  разполага със свой сайт, който е пример за успешното съчетание и приложение на добрите европейски практики за лесна и бърза достъпност до информацията и до съдържанието му, с професионална дизайнерска концепция. Читателите на изданието могат да се запознават с публикуваните материали и онлайн на следния адрес: https://philologia-journal.uni-sofia.bg.

Списанието е в синхрон и с нарастващите изискванията към научните издания и световните и националните препоръки за рефериране и индексиране в световноизвестни бази данни с научна информация. От месец февруари 2023 г. то е част от онлайн библиотеката, която осигурява достъп до академичните периодични издания, посветени на хуманитаристиката и обществените науки, от Централна и Източна Европа в дигитален вариант – CEEOL (Central and Eastern European Online Library). Списание „Филология“ е прието за наблюдение с цел индексиране в системата на световната научна база данни  Web of Science.

Научното списание на ФКНФ предлага за обсъждане теми, които са актуални. Те са свързани с интеркултурността – форма на съвместно съществуване и фактор с огромна роля в съвременното общество, глобализацията и промените, които налага, нивото и развитието на различни компетентности – формирането на ключовата компетентност общуване на роден език, комуникативноречеви, социолингвистични, социокултурни. По този начин списание „Филология“, като инструмент на хуманитаристиката, отразява тенденциите за поставяне на въпроси и провокиране на дискусии относно ролята и мястото на езика, литературата и културата, влиянието на външни фактори върху тях, значимостта на интелектуалеца днес, когато е възможно да бъде все по-маргинализиран и поради все по-масовото използ­ване на изкуствения интелект.

Радея Николаева Гешева е завършила специалност „Италианска филология“ и магистърска програма „Преводач-редактор“ в СУ „Св. Климент Охридски“. В момента е главен асистент във Факултета по класически и нови филологии. Води курсове по италианска литература, писмен и устен превод, практическа граматика в специалност „Италианска филология“. Защитава дисертация на те­ма: „Език и памет в проекта Écriture féminine (романите на Наталия Гинзбург, Дача Мараини и Елена Феранте)“. Носител на званието „Лауреат“ в жанр „Литературна критика и литературна история“ на „Южна пролет“ 2024 г. за дебютната ѝ монография „Енигми и парадигми при някои италиански писателки от XX век“ (Парадигма, 2023) на Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ в Хасково 2024 г. Нейните научни интереси са в областта на ли­тературознанието, интердисциплинарните изследвания, реториката, иновациите в преподаването, дидактиката на езика, литературата, културата.

Ръкописът е изпратен на 02.09.2024 г.

Приемане за публикуване: 05.10.2024 г.

Manuscript was submitted: 02.09.2024.

Accepted: 05.10.2024.

Брой 61 на сп. „Реторика и комуникации“ (октомври 2024 г.) се издава с финансовата помощ на Фонд научни изследвания, договор № КП-06-НП5/65 от 08 декември 2023 г.

Issue 61 of the Rhetoric and Communications Journal (October 2024) is published with the financial support of the Scientific Research Fund, Contract No. KP-06-NP5/65 of December 08, 2023.