Думи на водещите броя
Проф. д-р Йовка Тишева
СУ „Св. Климент Охридски“
Имейл: tisheva@uni–sofia.bg
Доц. д-р Стефан Серезлиев
Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
Имейл: serezliev@uni–vt.bg
Брой 36 на сп. „Реторика и комуникации“ включва 11 статии, които са свързани с:
– методи на изследвания;
– резултати от изследвания, реализирани от млади учени, университетски преподаватели и докторанти.
Статиите са част от дейности по проекта „Формиране на компетентности и усъвършенстване на умения за прилагане на съвременни методи и методики за научни изследвания от млади учени” (Договор № ДМ10/2 от 14.12.2016 г. по Фонд „Научни изследвания”).
По проекта се издава и сборник с доклади от научна конференция, организирана и реализирана през март 2018 г. Научната конференция се предхожда от три семинара, проведени съответно на 26 октомври 2017 г., 10 ноември 2017 г. и 15 декември 2017 г.
Научните публикации в брой 36 са доказателство за устойчивост в процеса на формиране, развиване и усъвършенстване на умения за осъществяване на научни изследвания. Младите учени в резултат на участието си в проекта навлизат в полето на научните изследвания и поетапно представят резултати. След апробиране на методи и осъществяване на проучвания, участниците в семинарите и конференцията подготвят научни статии.
Всички включени статии са рецензирани от рецензентите на списанието, както и от учени в областите, в които авторите работят. Текстовете на научните статии са изготвени и са редактирани според стандартите на сп. „Реторика и комуникации“, което от август 2018 г. е индексирано в ERIHPLUS и в още 4 сайта.
Рубриките, в които са обединени статиите, са:
-
Методи за изследвания;
-
Академична комуникация, компетентности и написване на научни статии;
-
Резултати от изследвания на актуални теми в обществото;
-
Резултати от изследвания на медиите и онлайн медиите.
Авторите са от:
-
СУ „Св. Климент Охридски“: Калоян Харалампиев, Иванка Мавродиева и Николина Цветкова (Философски факултет); Цветан Давидков, Ия Гурбалова, Здравка Андонова (Стопански факултет); Пенка Христова и Петя Янева (Факултет по класически и нови филологии), Мария Момчилова (Департамент за езиково обучение – ИЧС);
-
Югозападен университет „Неофит Рилски – Марияна Петрова;
-
Великотърновски университет – Педагогически колеж – Плевен – Йосиф Нунев;
-
Институт по реторика и комуникации – Тодор Симеонов;
-
Читателите имат възможност да видят резултати от чуждестранен опит в статията с автор Жана от Мингалева от Политехническия университет в Перм, Руска федерация.
Авторите на статиите представят резултати от качествени и количествени методи за изследване в хуманитарните и социалните науки. Сред използваните методи са:
-
бейсовска статистика за статистически изводи при непредварителни извадки – Калоян Харалампиев;
-
емпирично изследване чрез анкетни карти – Цветан Давидков и Ия Гурбалова;
-
Q методологията – Николина Цветкова и Пенка Христова;
-
киберетнографията – Тодор Симеонов;
-
лонгитюден анализ – Петя Янева;
-
контент-анализ – Йосиф Нунев;
-
емпирично изследване – Здравка Андонова;
-
анализ и синтез – Мария Момчилова.
Статиите на Жана Мингалева и Иванка Мавродиева имат особеностите на метазнание и същевременно са с практическа насоченост относно процеса на подготовка и публикуване на резултати от научни изследвания и проекти.
Сп. „Реторика и комуникации“, брой 36, септември 2018 г.
Броят включва статии по проект „Формиране на компетентности и усъвършенстване на умения за прилагане на съвременни методи и методики за научни изследвания от млади учени” (Договор № ДМ10/2 от 14.12.2016 г. по Фонд „Научни изследвания”) – онлайн публикуване.